Home

O gabinecie

Mapka

Cennik

Kontakt

Rejestracja
Gastroskopia
   - tradycyjna
   - bezstresowa
Kolonoskopia
Rektoskopia
Usg
Leczenie otyłości - balon żołądkowy
Żylaki odbytu
Kapsułki endoskopowe
Badanie flory jelitowej
Badanie w kierunku obecności markera M2-PK w kale. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie objętej ryzykiem raka jelita grubego.
Badania kliniczne









ul. Szewska 4/5
31-009 Kraków
tel. 012 421 2520




Leczenie otyłości

Zapewne wiesz z własnego doświadczenia, że zredukowanie masy ciała jedynie za pomocą diety jest bardzo trudnym zadaniem. W ostatnich latach media poświęcały bardzo dużo uwagi zagadnieniu jak być i pozostać szczupłym. Miliony ludzi na całym świecie, z różnym rezultatem, próbują zmniejszyć i utrzymać swoją masę ciała.

Nadwaga i otyłość są stanami nie sprzyjającymi dobremu zdrowiu. Mogą one być przyczyną różnych chorób, na przykład takich jak choroby serca i układu krążenia, cukrzyca. Dodatkowo mogą negatywnie wpływać na psychikę powodując brak akceptacji osoby otyłej przez samą siebie.

Zastosowanie balonu żołądkowego BIB? pozwala, wraz z zastosowaniem odpowiedniej diety i modyfikacją nawyków żywieniowych, na osiągnięcie sukcesu w trudnym procesie redukowania masy ciała, jak również pozwala na uzyskanie korzystnych zmian estetycznych i zdrowotnych, które wiążą się ze zmniejszeniem masy ciała.

Co to jest BIB?

System BIB? składa się z miękkiego balonu, pomocniczej rurki za pomocą której balon umieszcza się przez usta w żołądku oraz rurki za pomocą której balon zostaje wypełniony solą fizjologiczną. Balon, po umieszczeniu w żołądku i wypełnieniu, jest za duży aby przedostać się do jelit i unosi się swobodnie w żołądku.

Jak działa BIB?

Balon BIB? jest częścią programu leczenia otyłości, w którego skład wchodzi również leczenie dietetyczne oraz zmiana nawyków żywieniowych. Balon BIB? częściowo wypełnia żołądek, co powoduje, że pacjent ma uczucie sytości.

Jak balon BIB? umieszcza się w żołądku?

Balon BIB? umieszcza się w żołądku przez usta, bez konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Najpierw lekarz przeprowadza endoskopowe badanie żołądka. Jeśli nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości lekarz kontynuuje umieszczanie balonu przez usta i przełyk do żołądka. Balon wykonany jest z miękkiego tworzywa, a wprowadzany jest do żołądka w swojej najmniejszej, nie wypełnionej, postaci. Dzięki miejscowemu znieczuleniu gardła i zastosowaniu niewielkiej dawki leków zwiotczających mięśnie, przełknięcie balonu jest znacznie ułatwione. Gdy tylko balon BIB? zostanie umieszczony w żołądku, jest on natychmiast wypełniony solą fizjologiczną za pośrednictwem rurki, która znajduje się w zestawie. Po wypełnieniu balonu lekarz, pociągając lekko, odczepia rurkę od balonu i wyjmuje ją. Teraz balon BIB? przemieszcza się swobodnie w żołądku.

Umieszczenie balonu BIB? w żołądku trwa około 20 ? 30 minut. Po umieszczeniu balonu w żołądku przez pewien czas będziesz pod kontrolą lekarza, a później możesz spokojnie wracać do domu.

Kto może skorzystać z balonu BIB?

Balon BIB? można stosować u osób, których masa ciała jest o co najmniej 40% większa od ich masy idealnej i u których nie udało się jej zredukować stosując inne metody leczenia.

Balon BIB? może być szczególnie przydatny u osób, które są zbyt otyłe do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego lub których nadwaga stanowi zagrożenie dla koniecznej interwencji chirurgicznej. Dzięki balonowi BIB? można zredukować nadwagę przed planowanym zabiegiem operacyjnym i w ten sposób znacząco zmniejszyć związane z nim ryzyko.

Jak długo balon może przebywać w żołądku?

Balon BIB? może pozostawać w żołądku przez sześć miesięcy. Powyżej tego czasu kwaśna zawartość żołądka może osłabić materiał z którego jest wykonany balon i spowodować jego opróżnienie. Jeśli lekarz zaleca dłuższe niż sześć miesięcy stosowanie balonu BIB? należy balon wymienić na nowy.

Lekarz może przepisać leki zmniejszające wydzielanie kwasów żołądkowych na czas gdy balon znajduje się w żołądku, ich przyjmowanie zmniejszy możliwość podrażnienia żołądka oraz uszkodzenia balonu.

Co może się stać jeśli balon sam się opróżni?

Możesz zauważyć, gdy balon sam się opróżni. Twój lekarz może dodać do soli fizjologicznej wypełniającej balon barwnik, który spowoduje zmianę koloru moczu na niebiesko-zielony, gdy balon będzie się opróżniać.

Balon BIB? jest na tyle mały, że może przejść przez cały przewód pokarmowy, ale w kilku przypadkach konieczne było chirurgiczne wyjęcie go z jelit. Jeśli podejrzewasz, że balon sam się opróżnił koniecznie zawiadom o tym swojego lekarza.

Jak wyjmuje się balon BIB?

Balon wyjmuje się tak jak się go wprowadza, przez przełyk i usta. Przed jego wyjęciem lekarz poda ci leki zwiotczające mięśnie oraz znieczuli ci miejscowo gardło. Za pomocą endoskopu lekarz wsunie do żołądka rurkę za pomocą której nakłuje i opróżni balon. Po opróżnieniu balonu lekarz wyjmie go za pomocą kleszczyków.

Jak bardzo zmniejszę masę ciała za pomocą balonu BIB?

Ważne jest abyś zdawał sobie sprawę, że balon BIB? jest elementem leczenia otyłości i że wraz z nim należy stosować leczenie dietetyczne oraz zmieniać nawyki żywieniowe. Tak więc ilość straconych kilogramów będzie zależeć od tego jak bardzo będziesz przestrzegać diety, a jak długo będziesz szczupły zależeć będzie od tego jak bardzo zmieniłeś swój styl życia, a zwłaszcza nawyki żywieniowe oraz czy będziesz aktywny fizycznie.

Utrata wagi w programie BIB
(Próbka z opublikowanych wyników)
  Opublikowane badanie   Liczba
pacjentów
  Przeciętna
utrata masy
ciała (Kg)
 
  Genco, Włochy   151   21  
  Herve, Belgia   320   15  
  Bolwerk, Holandia   489   21  

Czy znów utyję po wyjęciu balonu BIB?

Ponieważ balon umieszczony w żołądku powoduje powstanie uczucia sytości, może pomóc ci w przystosowaniu się do nowej diety. Będziesz mieć bardzo duże szanse na utrzymanie zmniejszonej masy ciała po wyjęciu balonu utrzymując dietę, którą stosowałeś mając w żołądku balon.

Czy przy zastosowaniu balonu BIB? mogę mieć jakieś nieprzyjemne odczucia?

Jest bardzo prawdopodobne, że obecność balonu w żołądku może spowodować nudności i wymioty trwające przez kilka dni od umieszczenia balonu w żołądku. Twój lekarz może wówczas zalecić ci odpowiednie leki, aby zminimalizować te nieprzyjemne objawy.

Może się zdarzyć, że stracisz tylko niewielką część masy ciała, albo że nie stracisz jej w ogóle. Musisz jadnak pamiętać, że twoje zaangażowanie we wprowadzaniu zmian dietetycznych oraz pracy nad wprowadzaniem nowych, korzystnych nawyków żywieniowych jest czynnikiem w bardzo dużym stopniu wpływającym na powodzenie całego procesu.

Podczas stosowania balonu BIB? może również dojść do niekontrolowanej utraty masy ciała, co również nie jest pożądanym objawem i może w sposób niekorzystny wpłynąć na twoje zdrowie.

Czy z używaniem balonu BIB? wiąże się jakieś ryzyko?

Jak przy każdym postępowaniu lekarskim tak i tutaj jest możliwość wystąpienia nieznanych lub niepożądanych reakcji na leki lub związane z rodzajem przeprowadzanej procedury. U różnych osób objawy te mogą być różne. Jak przy każdej procedurze endoskopowej możliwe jest uszkodzenie wyściółki przewodu pokarmowego zarówno przez jej bezpośredni kontakt z endoskopem, balonem lub z powodu zwiększonej produkcji kwaśnej treści przez żołądek. Może wówczas dojść do rozwoju owrzodzenia, bólu, krwawienia i perforacji. Komplikacje te mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Przedostanie się zakażonego płynu wypełniającego balon podczas jego wyjmowania, jeśli do takiego zakażenia dojdzie, może wywołać gorączkę, skurcze i biegunkę.

Samoistne opróżnienie się balonu opisano już wcześniej. Jeśli do niego dojdzie balon może przebyć cały przewód pokarmowy i opuścić organizm. Jednak może zablokować się w jelicie i spowodować niedrożność. Jest to poważne powikłanie, które może wymagać interwencji chirurgicznej. Niedrożność, jeśli nie jest natychmiast leczona, może doprowadzić do zgonu. Natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem jeśli podejrzewasz, że balon uległ opróżnieniu.

Pamiętaj, jeśli masz pytania albo wątpliwości związane z wykorzystaniem balonu BIB? do redukcji masy ciała, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Więcej informacji w PDF: wykonaj następny krok, życie z balonem żołądkowym